Jak dbać na co dzień o szambo betonowe?
Szambo betonowe to doskonałe rozwiązanie dla działek, które nie mogą zostać podłączone do sieci kanalizacyjnej. Umożliwia wygodne i stosunkowo tanie odprowadzanie nieczystości, bez dyskomfortu i nieprzyjemnych zapachów. Jego dużą zaletą jest fakt, że nie wymaga żadnej zaawansowanej obsługi – z punktu widzenia użytkownika niemal niczym nie różni się od zwyczajnej sieci kanalizacyjnej. Właściciel działki musi pamiętać na co dzień jedynie kilku drobnych, ale bardzo ważnych kwestiach. Poświęcenie im należytej uwagi pozwoli zwiększyć żywotność szamba i zachować jego stuprocentową skuteczność.
Regularnie opróżniaj zbiornik
Zdecydowanie najważniejsze jest regularne opróżnianie zbiornika. Robienie tego samodzielnie może być bardzo niebezpieczne, dlatego zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z usług wozu asenizacyjnego, który szybko i sprawnie usunie wszystkie nieczystości. Jak często powinno się go wzywać? To zależy przede wszystkim od wielkości zbiornika oraz liczby domowników. Szacuje się, że typowa osoba wytwarza w ciągu dnia około 150 litrów nieczystości. Potrzebuje więc mniej więcej dwóch tygodni, by zapełnić szambo o pojemności 2 metrów sześciennych.
Najlepiej dobrać wielkość zbiornika tak, by dzień jego opróżniania przypadał właśnie co dwa lub trzy tygodnie. Szybkość, z którą produkuje się nieczystości, może się jednak zmieniać. Niektóre rodziny wytwarzają ich więcej niż pozostałe, a wielu domowników spędza większość dnia w pracy, przez co naturalnie produkują ich mniej niż osoby częściej przebywające w domu. Dobrym rozwiązaniem może być zakup czujnika poziomu szamba. Takie urządzenie powiadomi domowników, gdy będzie trzeba opróżnić zbiornik.
Usuwaj osad z dna zbiornika
Większość produkowanych przez ludzi ścieków ma formę płynną lub ulega stosunkowo szybkiemu rozpuszczeniu. Istnieje jednak również niewielka ilość nieczystości, które pozostają w formie stałej i osadzają się na dnie szamba. Z czasem zaczyna się ich gromadzić coraz więcej, co prowadzi do kumulacji brzydkich zapachów i przede wszystkim zmniejszenia pojemności zbiornika. To z kolei przekłada się na jego częstsze opróżnianie i rosnące koszty. Aby temu zapobiec, szambo betonowe należy regularnie czyścić. Korzysta się w tym celu ze specjalnych preparatów, które dostają się do zbiornika oraz rur i rozpuszczają osad. Zasada ich działania jest niezwykle prosta – wystarczy wlać je do toalety i spuścić wodę.
Obserwuj, czy wszystko działa prawidłowo
Aby szambo działało poprawnie, cała instalacja musi być idealnie szczelna. Jej uszkodzenie może doprowadzić do niebezpiecznego wycieku nieczystości. Nie należy więc ignorować żadnych nietypowych sygnałów. Jeśli w domu pojawił się nieprzyjemny zapach, a do tego utrzymuje się on nawet po opróżnieniu szamba, należy koniecznie wezwać specjalistę. Jeśli zbiornik zaczął zapełniać się szybciej niż dotychczas, i nie mu ku temu żadnych widocznych powodów, prawdopodobnie należy go wyczyścić. Jeśli to nie pomoże, należy sprawdzić szczelność instalacji. Może się zdarzyć, że w wyniku jej uszkodzenia do zbiornika zaczną przedostawać się wody gruntowe.
Przeczytaj także: Jak eksploatować szambo betonowe w zimie?