Jak eksploatować szambo betonowe w zimie?
Choć szamba betonowe to konstrukcje niezwykle szczelne i wytrzymałe, ujemne temperatury panujące zimą mogą wykazywać negatywny wpływ na ich konstrukcję. Z tego względu coraz więcej osób podejmuje działania, które mają na celu jak najlepsze zabezpieczenie zbiornika przed mrozem. W artykule poniżej podpowiadamy, o czym należy pamiętać podczas eksploatacji szamba betonowego zimą.
Czy szambo betonowe może zamarznąć?
Każda osoba posiadająca szambo betonowe z pewnością słyszała dramatyczne historie o zamarznięciu zbiornika – w większości są one jednak nieprawdą. Dlaczego? Ponieważ szambo, które jest użytkowane regularnie i zostało zamontowane w prawidłowy sposób, nie ma prawa zamarznąć! Zbiorniki instalowane są na poziomie o wiele niższym niż tzw. warstwa przemarzania, dzięki czemu nawet bardzo niskie temperatury nie są w stanie ich zamrozić. Ponadto szamba generują ciepło same w sobie, czyli ogrzewają się wskutek zachodzących w nich procesów fermentacji nieczystości. Szacuje się, że nawet podczas mrozu panuje w ich wnętrzu temperatura oscylująca wokół 10°C. Czy warto zatem porzucić wszelkie obawy dotyczące zamarznięcia szamba? Niekoniecznie.
W jakich sytuacjach szambo betonowe może zamarznąć?
Istnieją oczywiście sytuacje, w których szambo może zamarznąć. Pierwsza z nich dotyczy nieużytkowanych zbiorników – instalacje narażone są na przymarzanie, gdy ścieki odprowadzane są z niej w bardzo małej ilości lub nieodprowadzane są wcale. Druga natomiast wiąże się z nieodpowiednio wykonanym montażem, czyli umieszczeniem zbiornika zbyt płytko.
Jak dbać o szambo zimą?
Dbanie o szambo betonowe zimą jest niezwykle proste – warto znać tylko kilka najważniejszych zasad i stosować się do nich podczas ujemnych temperatur. Najważniejsze z nich to:
- oczyszczenie nieużytkowanego szamba – dotyczy to szamb zamontowanych np. w domkach letniskowych. Należy pamiętać o tym, że jeśli nie będzie ono użytkowane zimą, musi zostać oczyszczone przed nadejściem mrozów,
- opróżnienie zbiornika, czyli wywiezienie ścieków – jest to jeden z najlepszych sposobów, aby zabezpieczyć szambo przed zimą. Przepełniony zbiornik betonowy na ścieki może bowiem cofać zawartość do rur, w których fekalia są narażone na zamarznięcie,
- dbanie o odpowiednią wentylację szamba – gruba warstwa śniegu może utrudnić wentylację zbiornika, dlatego należy pamiętać o odśnieżaniu pokrywy szamba, w której znajdują się specjalne otwory wentylacyjne oraz komina wylewki.
Dodatkowo warto stosować specjalne preparaty do szamba, które wspomagają rozkład ścieków, szczególnie zimą, kiedy ich nadmiar może stanowić zagrożenie dla instalacji.
Dbanie o szambo betonowe to sposób na to, aby móc użytkować je swobodnie przez bardzo długi czas. Należy więc pamiętać o zasadach dotyczących jego eksploatacji, zwłaszcza podczas występowania ujemnych temperatur. Niezwykle istotny jest także prawidłowy montaż, więc jeśli jesteś na etapie instalacji zbiornika, koniecznie wybierz sprawdzoną i zaufaną ekipę!
Przeczytaj także: Jak prawidłowo eksploatować szambo betonowe?