Lokalizacja szamba a przepisy
Szamba betonowe są niezwykle wytrzymałe i odporne na mechaniczne uszkodzenia. Są także dużo bardziej szczelne, aniżeli szamba, produkowane z innych materiałów. Można je montować w każdego rodzaju gruncie, wszędzie tam, gdzie przyłączenie się do miejskiej kanalizacji jest niemożliwe lub nieopłacalne.
Miejsce usytuowania zbiornika na nieczystości nie jest jednak bez znaczenia. Przepisy, zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku, regulują bowiem odległość szamba od zabudowań, a także wskazują, kiedy potrzebne będzie pozwolenie na budowę. Więcej w naszym wpisie.
Co przepisy mówią o lokalizacji szamba?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami szambo musi znajdować się w odległości piętnastu metrów od budynku mieszkalnego oraz piętnaście metrów od studni. Ponadto, oferowany przez nas betonowy zbiornik na nieczystości powinien być zlokalizowany w odległości siedmiu i pół metrów od granicy działki. Taki sam wymóg dotyczy odległości od ciągów komunikacyjnych, znajdujących się na danym terenie. Co więcej, szambo betonowe musi znajdować się półtora metra od rurociągów wodnych i przewodów gazowych oraz w odległości 0,8 m od przewodów domowej instalacji elektrycznej. Nieco inaczej przepisy regulują odległość szamba od zabudowań:
- jednorodzinnych,
- zagrodowych,
- rekreacyjnych.
Ponieważ tego typu nieruchomości zajmują zazwyczaj mniejszą powierzchnię, zalecane odległości zbiornika od zabudowań zostały zmniejszone. I tak szambo musi znajdować się w promieniu pięciu metrów od jednorodzinnego budynku mieszkalnego oraz dwóch metrów od granicy działki rekreacyjnej. Bez względu natomiast na charakter działki i znajdującej się na niej zabudowań, zbiornik na nieczystości należy umiejscowić jak najdalej od wjazdu do garażu lub od miejsca parkowania auta.
Jakie formalności trzeba spełnić podczas budowy szamba?
Przepisy regulują także kwestie formalności, których należy dopełnić podczas budowy szamba. Formalności te uzależnione są od pojemności oferowanych przez nas zbiorników. Jeśli pojemność szamba wynosi do dziesięciu metrów sześciennych nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Wystarczy zgłosić chęć montażu szamba betonowego w starostwie lub w urzędzie miasta, właściwym, ze względu na lokalizację działki. Do budowy szamba o pojemności powyżej dziesięciu metrów sześciennych potrzebne będzie natomiast pozwolenie na budowę. Aby je uzyskać, należy przedłożyć odpowiedni projekt, uwzględniający między innymi lokalizację zbiornika, jego pojemność, warunki zabudowy i ukształtowanie terenu. Dołączyć należy także wniosek, określający zakres robót budowlanych i czas ich wykonania oraz dokument poświadczający prawo własności działki, na której ma stanąć zbiornik. Po złożeniu dokumentów urząd ma dwadzieścia jeden dni na wydanie decyzji. Brak decyzji odmownej jest traktowany jako zgoda.
Zobacz również: Koszty eksploatacji szamb betonowych