Jakie wymagania techniczne muszą spełniać szamba?
Warunki techniczne, które muszą spełniać szamba, a także wymagania, dotyczące ich lokalizacji określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Zgodnie z nim bezodpływowe zbiorniki mogą być montowane jedynie na działkach, na których nie ma możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Sprawdź, co dokładnie o zbiornikach mówią przepisy prawa.
Wymagania techniczne, które muszą spełniać szamba
Zgodnie z artykułem 35 rozporządzenia zbiorniki muszą posiadać nieprzepuszczalne dno i ściany, a także szczelne przekrycie z zamykanym otworem do usuwania nieczystości. Ponadto szamba powinny posiadać system odpowietrzania, wyprowadzony co najmniej pół metra ponad poziom terenu.
Lokalizacja szamba w przypadku zabudowań wielorodzinnych a przepisy
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku określa również, w jakiej odległości od zabudowań powinien znajdować się zbiornik na nieczystości. I tak szambo musi być usytuowane w odległości piętnastu metrów od budynku mieszkalnego oraz piętnastu metrów od studni. Przepisy określają również wymaganą odległość szamba od granicy działki oraz od ciągów komunikacyjnych, znajdujących się na danym terenie: jest to siedem i pół metra. Ponadto oferowane przez nas betonowe szamba znajdować się muszą półtora metra od rurociągów wodnych i przewodów gazowych oraz niecały metr od przewodów domowej instalacji elektrycznej.
Różnice w lokalizacji szamba w przypadku mniejszych zabudowań
Nieco inne wymagania techniczne, dotyczące lokalizacji muszą spełniać szamba, położone przy zabudowaniach jednorodzinnych, zagrodowych oraz rekreacyjnych, ze względu na zajmowaną przez nie mniejszą powierzchnię. Wystarczy, aby oferowane przez nas szambo znajdowało się w promieniu pięciu metrów od jednorodzinnego budynku mieszkalnego. W przypadku działki rekreacyjnej odległość ta musi wynosić dwa metry od granicy działki. Ponadto zbiornik na nieczystości należy zamontować jak najdalej od wjazdu do garażu lub od miejsca parkowania auta.
Formalności, które należy spełnić przed budową szamba
Warto także przyjrzeć się bliżej temu, jakie formalności należy spełnić przed budową szamba, uzależnione od pojemności oferowanych przez nas zbiorników. Jeśli pojemność zbiornika wynosi do dziesięciu metrów sześciennych wystarczy zgłosić chęć jego montażu w starostwie lub w urzędzie miasta właściwym ze względu na lokalizację działki. Jeśli pojemność szamba jest większa, potrzebne będzie pozwolenie na budowę. Aby je uzyskać, należy przedłożyć projekt, uwzględniający lokalizację zbiornika, jego pojemność, warunki zabudowy i ukształtowanie terenu oraz dołączyć wniosek, określający zakres robót budowlanych i czas ich wykonania. Przedłożyć należy także dokument poświadczający prawo własności działki, na której ma stanąć zbiornik. Jeśli w ciągu dwudziestu jeden dni nie otrzymamy decyzji odmownej, pozwolenie uznaje się za wydane.
Przeczytaj także: Jakie cechy mają szamba betonowe dwukomorowe?