Jakie miejsce będzie najlepsze na montaż szamba betonowego?
Na zakup szamba betonowego często decydują się osoby, które na swojej działce nie mają dostępu do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Nic dziwnego – zbiorniki tego typu mają szereg zalet, wśród których wyróżnić można m.in. szczelność, wytrzymałość i nieinwazyjność. Należy jednak pamiętać, że muszą być one odpowiednio zamontowane, a podczas instalacji należy uwzględnić także lokalizację.
Instalacja szamba a przepisy prawne
Budowa przydomowego szamba jest wskazana w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, które dokładnie określa, gdzie zbiornik może być zainstalowany (§ 31 ust. 1 pkt 3 i § 36 ust. 2). Prawo wymaga, aby szamba w domach jednorodzinnych, terenach rekreacyjnych lub gospodarstwach rolnych były zlokalizowane co najmniej:
- 5 metrów od okien i drzwi pomieszczeń użytkowych takich jak sypialnia czy kuchnia,
- 15 metrów od studni z wodą pitną,
- 2 metry od granicy działki sąsiedniej (warunek ten nie może być spełniony, jeżeli szambo sąsiaduje z podobnym urządzeniem na działce sąsiedniej),
- 2 metry od jezdni lub chodnika.
Jak zamontować szambo w sposób praktyczny?
Lokalizacja zbiornika betonowego na działce musi być dobrze przemyślana. Wielu osobom zależy na umieszczeniu go w jak najdalszej i najmniej uczęszczanej części posesji, jednak zaleca się, aby odległość szamba od budynku była jak najkrótsza. Pozwoli to bowiem na zniwelowanie ryzyka zmniejszania się światła w przepływie rury lub okresowego zamarzania fekaliów. Ponadto nie powinno ono być zainstalowane w zagłębieniu terenu, ponieważ wyciekająca woda może prowadzić do zalania zbiornika przez deszczówkę. Szambo powinno także znajdować się w miejscu odpowiednim dla wjazdu wozu asenizacyjnego. Dodatkowo, aby uniknąć ciągłego zgniatania trawnika przez koła pojazdu, warto zastanowić się nad zamontowaniem specjalnego złącza, które umożliwia opróżnienie szamba bez konieczności wjeżdżania na posesję.
Po wybraniu odpowiedniej lokalizacji należy zadbać o odpowiednie przygotowaniu wykopu. Teren przeznaczony pod zbiornik betonowy na ścieki powinien być trwały i niepodatny na osiadanie, a tuż przed montażem – odpowiednio sprawdzony i oczyszczony. Właz rewizyjny powinien natomiast wystawać ponad powierzchnię terenu.
Montaż szamba – samodzielnie czy przy pomocy fachowców?
Instalacja szamba może zostać przeprowadzona bez pomocy fachowców. Nie jest to proces skomplikowany ani bardzo czasochłonny. Niekiedy jednak przynosi to więcej szkód niż korzyści, a chęć zaoszczędzenia niewielkiej sumy pieniędzy może wiązać się z późniejszymi problemami z funkcjonalnością zbiornika. Ponadto dostępne w Internecie instrukcje, z których korzysta wiele osób, mogą okazać się zupełnie nietrafione – m.in. ze względu na różnice w specyfikacji terenu. Wiele firm oferuje kompleksowe usługi, które obejmują nie tylko sprzedaż, lecz także transport i profesjonalną instalację. Jest to najlepszy sposób na to, aby mieć pewność, że szambo będzie zamontowane w odpowiednio, praktycznie i zgodnie z prawem.