Jakie atesty powinny posiadać szamba betonowe?
Szamba betonowe tak, jak każde obiekty podlegające nadzorowi budowlanemu, muszą spełniać odpowiednie kryteria. Producenci, działając legalnie, nie mogą sami wyprodukować betonowego zbiornika i wdrożyć go do oferty sprzedażowej bez posiadania określonych certyfikatów bezpiecznego użytkowania i konkretnego zastosowania. Każdy, kto zajmuje się tego rodzaju produkcją, musi uzyskać specjalne atesty, które potwierdzą dozwolone pochodzenie i przeznaczenie szamba betonowego. Warto wiedzieć, jakie wymogi muszą spełniać betonowe zbiorniki, by ich sprzedaż przebiegała zgodnie z przepisami prawa budowlanego.
Certyfikaty wydawane producentom szamb betonowych
Producenci betonowych zbiorników powinni zadbać o to, by produkty z ich oferty posiadały Certyfikat UE, Polską Normę lub Aprobatę Techniczną. Wszystkie te certyfikaty odnoszą się do konieczności spełniania określonych wymogów technicznych danego wyrobu podlegającego nadzorowi budowlanemu. Podstawą wyrobienia certyfikatu PN jest zgodność wytworzonego produktu z Polską Normą, który wydaje się na podstawie przeprowadzonych wcześniej testów jakości. Uzyskanie takiej zgodności uprawnia do oznaczania wyrobów znakiem PN, gwarantującym jakość, bezpieczeństwo i zaufanie.
Zgodnie z certyfikatem Polskiej Normy dany produkt budowlany jeszcze niedawno mógł uzyskać również Aprobatę Techniczną, czyli pozytywną ocenę stwierdzającą przydatność wyrobu do danego zastosowania. Aprobatę Techniczną, przy uwzględnieniu wszelkich badań, obliczeń, opinii ekspertów, warunków stosowania i trwałości wyrobu, wydawała jednostka aprobująca na wniosek producenta lub importera. Atest był przyznawany na 5 lat z możliwością przedłużenia tego terminu bez konieczności przeprowadzania ponownych badań jakości. Obecnie, po zmianie przepisów w 2017 roku, atest nie jest już wydawany ani nowelizowany. Ci, którzy jednak posiadają jeszcze ważny certyfikat tego rodzaju, mogą z niego korzystać.
Atestem, który zastąpił Aprobatę Techniczną, jest Krajowa Ocena Techniczna. W zasadzie przejęła ona prawie wszystkie kryteria AT. Atest KOT odnosi się do akceptacji właściwości użytkowych zasadniczych charakterystyk wyrobu budowlanego. Producent sporządza taką deklarację właściwości wyrobu budowlanego i na jej podstawie oznacza go specjalnym znakiem atestu. Taki certyfikat jest wydawany dla wyrobów, które nie są objęte atestem Polskiej Normy. Za jego ważność odpowiada Zakład Oceny Technicznej, który prowadzi bieżącą działalność informacyjną, dotyczącą zasad wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu.
Przeczytaj także: Jakie normy musi spełniać szambo betonowe?