Jak przygotować wykop pod szambo betonowe?
Prawidłowo przygotowany wykop pod szambo betonowe zapewnia możliwość długiej i bezproblemowej eksploatacji. Jest to także sposób na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z koniecznością przeprowadzania ewentualnych poprawek. Warto zatem zadbać, aby wszystkie prace wykonane były w sposób poprawny. O tym, jak przygotować wykop pod szambo opowiadamy w artykule.
Gdzie powinien być zlokalizowany wykop pod szambo?
Przed przystąpieniem do wykopywania dołka pod szambo, należy dobrze przemyśleć jego lokalizację. Podczas dobierania odpowiedniego miejsca trzeba uwzględniać nie tylko względy praktyczne, lecz także przepisy prawa - zbiornik betonowy musi znajdować się w odległości co najmniej:
- 15 m od ujęcia wody pitnej (studni),
- 2 m od granicy działki lub najbliższej drogi,
- 1,5 m od rurociągów z gazem lub z wodą,
- 0,8 m od przewodów elektrycznych.
Wybierając lokalizację należy zadbać także o łatwość montażu oraz późniejszego użytkowania szamba betonowego. Odległość zbiornika od domu powinna być jak najmniejsza, szczególnie w przypadku większych instalacji (powyżej 20 m) – jest to sposób na zniwelowanie ryzyka ochładzania ścieków i gromadzenia osadów, które zmniejszają drożność rur. Miejsce wykopu musi być ponadto dobrane tak, aby umożliwiało dojazd wozom asenizacyjnym. Należy również unikać umieszczania szamba w obszarze narażonym na znaczne obciążenia – np. pod ciągiem jezdnym.
Jak poprawnie wykonać wykop pod szambo?
Po wybraniu odpowiedniej lokalizacji dołka pod zbiornik betonowy, można przystąpić do przygotowywania wykopu. Musi być on wykonany w twardym podłożu, które zapobiegnie osiadaniu konstrukcji. Należy sprawdzić także poziom wód gruntowych i upewnić się, że szambo nie zostanie wypchnięte pod wpływem ciśnienia. Wykop zawsze powinien być wykonywany w dniu montażu zbiornika – wcześniejsze przeprowadzenie prac ziemnych wiąże się z ryzykiem osunięcia się ścian.
Dno wykopu musi zostać dokładnie wypoziomowane – w przeciwnym razie pojemność szamba może się zmniejszyć, a zbiornik może ulec pęknięciu. Warto wyłożyć je piaskową podsypką o wysokości 10 cm. Koniecznie należy zadbać o właściwy spadek poziomu dla rury odprowadzającej ścieki (wynosi on najczęściej od 1,5 do 3%, czyli od 1,5 do 3 cm na 1 m bieżący). Przy wykonywaniu wykopu trzeba pamiętać o tym, że właz rewizyjny powinien wystawać ponad powierzchnię terenu, a wymiary dołka powinny być o 50 cm większe od zewnętrznych wymiarów zbiornika.
Wykonanie wykopu zgodnie z powyższymi wskazówkami umożliwia swobodne osadzenie w nim szamba. Te czynności wymagają jednak bardzo dużej precyzji i dokładności, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy montażowej, która nie tylko wykopie odpowiedni dołek, lecz także doradzi w kwestii jego lokalizacji. Jest to najlepszy sposób na to, by wszystkie prace ziemne były wykonane prawidłowo i sprawnie.
Przeczytaj także: Konstrukcja szamba betonowego