Fakty i mity na temat szamb betonowych
Szamba betonowe są dobrym wyborem dla właścicieli działek, których nie można podpiąć do sieci kanalizacyjnej. Zbiorniki betonowe na nieczystości mają wiele zalet, dzięki którym mogą okazać się lepszą opcją niż zbiorniki wykonane z plastiku. W poniższym wpisie przyjrzymy się popularnym faktom i mitom na temat szamb betonowych.
Szamba betonowe są drogie – MIT
Jednym z głównych powodów popularności szamb betonowych jest ich cena. Są one stosunkowo tanie – ich cena jest niższa niż np. szamb z plastiku. W cenie otrzymuje się zbiornik betonowy oraz wszystkie niezbędne elementy, takie jak pokrywa i komin. Warto wybierać oferty, które obejmują również usługę montażu. Zazwyczaj dopłacić trzeba natomiast za transport szamba, do którego niezbędny jest odpowiedni pojazd. Warto pamiętać, że zakup szamba betonowego to inwestycja na lata.
Szamba betonowe wymagają skomplikowanego montażu – PRAWDA/MIT
Montaż szamba betonowego najlepiej zlecić specjalistom. Szambo umieszcza się w wykopie, który przygotowuje się za pomocą koparki. Betonowe komponenty są ciężkie, dlatego podczas montażu używa się pojazdu z dźwigiem HDS, który przenosi poszczególne elementy oraz umieszcza je w wykopie. Samo szambo składa się z tylko kilku elementów, które należy odpowiednio złożyć i zabezpieczyć klejem monterskim, zatem sam proces montażu nie jest skomplikowany dla fachowej ekipy monterskiej.
Szamba betonowe nie są szczelne – MIT
Szamba betonowe produkowane są z wytrzymałego betonu, np. B20 i B40 oraz wzmacniane stalą żebrowaną. Dodatkowo zbiornik zabezpiecza się specjalną mieszanką uszczelniającą. Szamba betonowe od renomowanych producentów produkowane są z zachowaniem wyśrubowanych standardów, które gwarantują, że gotowy produkt jest bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego. Co więcej, szamba betonowe są odporne na obciążenia, dlatego odpowiednio zamontowane nie ulegają łatwo uszkodzeniom.
Budowa szamba betonowego wymaga zezwolenia – PRAWDA/MIT
To, czy budowa szamba będzie wymagała zezwolenia, zależy od pojemności planowanego zbiornika. Niewielkie szamba, o pojemności do 10 m3, czyli takie, które są najczęściej wykorzystywane przez właścicieli domów jednorodzinnych, nie wymagają zezwolenia na budowę. Należy jedynie zawiadomić o budowie szamba odpowiedni urząd – starostwo lub urząd miasta.
Przeczytaj także: Gdzie sprawdzą się szamba betonowe jednokomorowe?