Do czego przydaje się deszczówka?
Jeszcze do niedawna deszczówka dla wielu osób była wyłącznie zbędnym odpadem – dziś, w dobie nieustannie postępujących zmian klimatycznych oraz zwiększonej świadomości ekologicznej, wykorzystywana jest ona na wiele sposobów. Nic dziwnego, gromadzenie wody opadowej jest bowiem bardzo dobrym nawykiem, który niesie za sobą mnóstwo korzyści. Zastanawiasz się, do czego można wykorzystać deszczówkę? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
Zastosowanie wody deszczowej
Deszczówka, ze względu na zawartość gazów oraz kwaśne pH, nie nadaje się do picia. Może być ona jednak wykorzystywana do celów przemysłowych i gospodarczych, a wśród jej najpopularniejszych zastosowań wyróżnić można:
- podlewanie ogrodu – woda deszczowa z powodzeniem może służyć do nawadniania ogrodu. Co więcej – jest ona bogata w substancje odżywcze, a także nie zawiera chloru i fluoru, który obecny jest w wodzie z kranu. Jest ona ponadto miękka, przez co nie pozostawia na roślinach białego osadu,
- prace porządkowe – deszczówka często stosowana jest do mycia elewacji, samochodów, rowerów, a nawet mebli tarasowych,
- pranie – odpowiednio przechowywana woda opadowa może z powodzeniem znaleźć zastosowanie w domowym praniu. Nie zawiera ona wapnia, dzięki czemu nie szkodzi elementom pralki. Jej miękkość wpływa także na dobre rozpuszczanie się środków piorących,
- spłukiwanie toalety – po zamontowaniu odpowiedniej instalacji, deszczówka z powodzeniem może być wykorzystywana w WC,
- prace rolne – wykorzystywana jest ona w rolnictwie, gdzie zapotrzebowanie na wodę jest wyjątkowo wysokie. Najczęściej stosowana jest do podlewania upraw.
Poza tym, że gromadzenie deszczówki jest ekologicznym i odpowiedzialnym rozwiązaniem problemu związanego ze zmianami klimatycznymi i okresowymi brakami wody, nawyk ten generuje także korzyści finansowe. Szacuje się, że wykorzystywanie wody deszczowej w gospodarstwie domowym umożliwia zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
Jak gromadzić deszczówkę?
Aby móc swobodnie gospodarować deszczówką, konieczne jest zainwestowanie w specjalny zbiornik. Może być on wykonany z tworzywa sztucznego lub z betonu. Zbiorniki betonowe wyróżniają się bardzo dużą wytrzymałością i odpornością na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, natomiast największą zaletą zbiorników polietylenowych jest ich niewielka masa.
Poszczególne modele różnią się od siebie m.in. pojemnością, a także sposobem montażu. Tutaj wyróżnić można zbiorniki naziemne i podziemne. Te drugie najczęściej wykorzystywane są w gospodarstwach rolniczych czy w przedsiębiorstwach, natomiast osoby prywatne zazwyczaj decydują się na zbiorniki naziemne. Ich zakup to niewielki wydatek, a instalacja nie sprawia większych problemów.
Jak widać, gromadzenie wody deszczowej przynosi ogrom korzyści, dlatego jest to nawyk, który powinien być praktykowany przez wszystkie osoby, którym zależy zarówno na środowisku naturalnym, jak i na codziennym oszczędzaniu pieniędzy.
Zobacz także: W czym najlepiej gromadzić deszczówkę