3 najczęstsze awarie szamba
Szambo domowe to nie tylko fekalia, ale również chemia gospodarcza, której używa się na co dzień do różnych celów. Takie połączenie sprawia, że ścieki są bardzo niebezpieczne dla człowieka i środowiska. Prawidłowe funkcjonowanie szamba ma zatem kluczowe znaczenie nie tylko ze względu na zapobieganie kłopotliwym wypływom czy nieprzyjemnym zapachom wydostającym się ze zbiornika, ale także w kwestii ochrony środowiska i zdrowia domowników. Niekiedy jednak z różnych powodów dochodzi do awarii. Jeśli chcesz im zapobiec, sprawdź, co wymienia się wśród najczęstszych przyczyn niewłaściwego działania szamba.
Jakie są najczęstsze przyczyny awarii szamba?
Wśród najczęstszych przyczyn awarii szamba wymienia się niedrożność rur. Zatory powstają w wyniku zalegających zanieczyszczeń. W większości przypadków powodem tego jest niewłaściwe użytkowanie szamba. Jeśli domownicy wrzucają do toalety artykuły higieniczne, muszą liczyć się z tym, że takie zachowanie może doprowadzić do zapychania rur. Niedrożność często pojawia się również wtedy, gdy regularnie do odpływu w kuchennym zlewie wyrzuca się resztki żywności. Warto przy tym pamiętać, że zapchane rury zwykle nie są efektem takiego jednorazowego zachowania, a częstego i regularnego dostarczania elementów stałych do odpływu. Powodem niedrożności mogą być także wady konstrukcyjne, niemniej jednak tego rodzaju nieprawidłowości wykrywa się w pierwszych tygodniach po instalacji szamba.
Efekt zapchanych rur może być również wynikiem niedrożnej wentylacji. Brak dostępu do odpowiedniej ilości powietrza prowadzi do wytworzenia podciśnienia, które uniemożliwia swobodny przepływ ścieków do zbiornika. Zatrzymanie nieczystości grozi wypływem fekaliów, dlatego już przy montażu szamba należy zatem zwrócić szczególną uwagę na wentylację zbiornika. W przypadku podejrzenia niedrożności warto skontaktować się z fachowcami, gdyż samodzielna naprawa usterki może okazać się niebezpieczna. Często problematyczne okazują się także uszkodzenia pokrywy zbiornika, która stanowi istotne zabezpieczenie. Przeoczenie lub zbagatelizowanie odkrytego szamba może doprowadzić do tragedii, zwłaszcza jeśli w pobliżu zbiornika znajdują się dzieci lub zwierzęta.
Kolejną przyczyną awarii może być nieszczelność zbiornika. Nieprawidłowy montaż lub niskiej jakości materiały mogą powodować wycieki fekaliów na zewnątrz, lub do gruntu. By temu zapobiec, najlepiej korzystać z usług doświadczonych firm, które do budowy szamb używają wytrzymałych i odpornych na rozszczelnienie materiałów. Ponadto ważne jest to, by szamba posiadały odpowiednie certyfikaty i aprobatę techniczną. Gwarancję szczelności szamb betonowych dostępnych w naszej ofercie daje wykonanie ich z wysokiej jakości betonu B20 lub B40 wraz z żeliwnymi zbrojeniami i uszczelnieniami np. przy pomocy masy asfaltowo-kauczukowej. Każdą instalację obejmuje też 5-letnia gwarancja, dzięki temu zyskujesz pewność, że zamontowany zbiornik przy właściwej eksploatacji będzie funkcjonował prawidłowo.
Przeczytaj także: Gdzie najlepiej sprawdzą się szamba betonowe jednokomorowe?